برگزاری نشست تخصصی - سیاستی «رمز ارز ملی؛ از توهم تا واقعیت» در سومین کنفرانس حکمرانی و سیاست‌گذاری عمومی


    امروزه رمزارزها به عنوان یک تکنولوژی مالی مهم و اثرگذار در اقتصاد جهانی شناخته می‌شوند بطوری‌که دولت‌ها ناگزیر به اتخاذ تصمیمات کلیدی در نحوه مواجهه با آن‌ها می‌باشند. به عنوان مثال چندی پیش رئیس جمهور کشور چین حمایت خود را از کلیه پروژه‌های بلاکچینی اعلام کرد و این امر منجر به رشد قابل توجه قیمت بیت کوین در مدت کوتاهی گردید. رمزارزها بر پایه تکنولوژی بلاکچین شکل گرفته و با توجه به زیرساخت رمزنگاری شده آن،  دارای امنیت بالایی می‌باشند. به‌طور خاص ازجمله مولفه‌هایی که باعث جذابیت رمزارز بیت کوین شده و آن را سودآور کرده است، دموکراسی نسبی حاکم بر آن، ناشناس بودن افراد و امکان گمنام بودن فرد سازنده بلاک در این سیستم است. این ویژگی‌ها اکوسیستم مالی بیت کوین را از ساختار رسمی کشورها مستقل کرده و اعتبار آن بر پایه توزیع امن قدرت، در کل ساختار شکل گرفته است.

    از طرفی از جمله وظایف هر حاکمیتی، شناخت تکنولوژی‌های تحول آفرین و سیاستگذاری در راستای حداکثر کردن منافع و فرصت‌ها و به حداقل رساندن تهدیدهای آن است. به‌طوری که برخی کشورها چون ونزوئلا، انگلیس و چین، اقدام به ارائه رمزارز ملی خود کرده یا در حال عملیاتی‌سازی این پروژه می‌باشند.

    کشور ما نیز باید بتواند در برابر این مسائل تصمیمات درست، جامع و به‌هنگامی را اتخاذ کند. به نظر می‌رسد که نگاه مثبتی در ساختار حکمرانی کشور، نسبت به این فناوری وجود دارد. به عنوان مثال دکتر آذری جهرمی وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات، ارز رمزنگاری شده ملی را ظرفیت خوبی جهت بکارگیری در تبادلات بین بانکی و تسهیل تجارت بیان کردند. همچنین رونمایی از رمزارز پیمان توسط شرکت یکتا ققنوس پارس که با همکاری چند بانک تاسیس شده است، می‌تواند گامی مهم در این راستا باشد.

    حال سوال اینجاست که با توجه به تاکیدات مستمر رهبری بر بومی‌سازی صنایع کلیدی در کشور، آیا می‌توان از طریق بکارگیری رمزارز ملی، از منافع این تکنولوژی در بازارهای مالی کشور در کنار جلوگیری از تهدیدات آن استفاده کرد؟ چه گام‌هایی برای عملیاتی‌سازی ایده رمزارز ملی وجود دارد؟