برگزاری نشست تخصصی - سیاستی «پلتفرم‌های اینترنتی و سردرگمی سیاستی، از تاکسی آنلاین تا اشتراک گذاری ویدئو» در سومین کنفرانس حکمرانی و سیاست‌گذاری عمومی


    پلتفرم‌های دیجیتال جنبه‌های مختلفی از زندگی ما را تحت تأثیر قرار داده‌اند. الگوهای مصرف مردم تغییر کرده، بسیاری از خدمات و کالاها به سهولت در اختیار مشتریان قرار می‌گیرد، بسیاری از افراد شغلشان به آن‌ها گره‌خورده است، بازارهای سنتی و قدیمی مانند تاکسی‌ها تحت تأثیر ظهور این پلتفرم‌ها به‌شدت آسیب‌دیده‌اند و بخش قابل‌توجهی از اقتصاد ملی را در مدت‌زمان کوتاهی به خود اختصاص داده‌اند. در سطح جهانی نیز پلتفرم‌هایی ظهور کرده‌اند که بازارهای سنتی و مکانیسم‌های بازار را دگرگون ساخته و شرکت‌های میلیاردی و بیلیون دلاری را ساخته‌اند.

    ظهور این پلتفرم‌ها چالش‌های مختلف تنظیم گری را نیز به همراه داشته است. در کشور ما هنوز به‌خوبی این پلتفرم‌ها و ویژگی‌های تحولی آن‌ها به‌خوبی فهم نشده و عدم درک صحیح سبب بروز مشکلات متعددی در بازار و قاعده گذاری‌ها شده است. در پله اول، پاسخی به رابطه تنظیم گری و نوآوری نداشته‌ایم و در همین مرحله متوقف‌شده‌ایم. جامعه علمی و پژوهشی به این عرصه ورود جدی نکرده است.

    در حوزه اجرا نیز، نمی‌دانیم کدام‌یک از گزینه‌های وزارت کشور، شهرداری‌ها، وزارت ارتباطات، اتحادیه کسب‌وکارهای فضای مجازی، خود شرکت‌ها یا دیگر سازمان‌های مربوطه باید تنظیم‌گر این حوزه باشند. در درجه بعد، مسائلی از قبیل حفاظت از داده، مالکیت داده‌های کاربران، انتقال داده به خارج از مرزها، حریم خصوصی و مالکیت معنوی از مهم‌ترین چالش‌های تنظیم گری فناوری اطلاعات در این عرصه هستند. برخی چالش‌های دیگر در حوزه قواعد بازار که همراه با عدم وجود قواعد مشخص در این زمینه شده است، پلتفرم‌ها را دچار آسیب‌های متعددی کرده است. برخی شرکت‌ها با رفتارهای مختلف قواعد رقابت و انحصار را زیر پا می‌گذارند. افزون بر آن عدم رعایت کامل حقوق کارکنان پلتفرم‌ها از موارد تنظیم گری در این بازار جدید است. قواعد تنظیم گری سنتی در هر بخش اعم از اجازه‌نامه‌ها، سقف ورودی به هر بازار، مالیات‌ها، انواع مختلف تنظیم‌گری‌های کیفی و ایمنی به‌منظور حمایت از مصرف‌کنندگان نیز با ظهور این‌ پلتفرم‌ها ظاهراً غیرقابل اعمال هستند و برخی نهادهای سنتی و قدیمی حکمرانی کشور به دنبال راهی برای کنترل و تسلط مجدد خود بر اوضاع هستند.

    در این نشست جدیدترین دستاوردهای دانشی در این حوزه به اشتراک گذاشته می‌شود و حضور در آن برای همه پژوهشگران، مسئولین و علاقه‌مندان مباحث سیاست‌گذاری فناوری اطلاعات، اقتصاد و تنظیم‌گری مفید خواهد بود.