اولین نشست خبری


  اولين نشست خبري سومين كنفرانس حكمراني و سياست گذاري عمومي با محوريت گذار به نسل جدید حکمرانی در روز دوشنبه مورخ 15 مهر ماه 98 در دانشگاه صنعتي شريف برگزار گرديد.

   

  در ابتداي اين نشست دكتر علي مروي دبير اجرايي سومين كنفرانس حكمراني و مدير انديشكده حكمراني شريف به تبيين اهداف كنفرانس و محوريت آن پرداختند. ايشان مطرح شدن جدیدترین دستاوردها و چالش‌های سیاست‌گذاری در عرصه نظر و عمل،  پیوند نظر سیاست‌گذاری عمومی با مسائل و مشکلات عرصه‌های عمومی کشور، ایجاد فضای بحث و گفتمان بین‌رشته‌ای در بین محققان رشته‌های مختلف علاقه مند به مسائل عمومی، گسترش روابط دانشگاه و پژوهشگران حوزه مدیریت دولتی و خط مشی‌گذاری با حکومت و مراکز سیاست‌گذاری و اداره کشور، عمومی‌سازی ادبیات مدیریت دولتی و خط‌مشی‌گذاری عمومی در میان آحاد جامعه و تحلیل و بررسی بعضی تجارب سیاست‌گذاری عمومی در ایران را از اهداف برگزاري سومين كنفرانس برشمردند. در ادامه ايشان در موضوع محوريت كنفرانس اظهار داشتند كه انتقال نسل در حاكميت تاكيد بر هموار شدن مسير حكمراني براي جوانان است.ايشان یکی از تفاوت های کنفرانس امسال را نسبت به دو کنفرانس پیشین، فراخوان ارسال ویدئو از سوی پژوهشگران عنوان و خاطرنشان کردند: در کنفرانس های اول و دوم صرفا فراخوان مقاله داشتیم اما در سومین کنفرانس حکمراني از پژوهشگران و سیاستگذاران درخواست کرده‌ایم در ویدئوهایی ۲ تا ۴ دقیقه ای، محصولات سیاست گذارانه خود را که شامل اثربخشي سياستي و يا یک ایده خوب برای رفع مشکلات اساسی کشور می باشد را به دبیرخانه کنفرانس ارسال کنند.

   

  در ادامه دكتر سهراب پور رييس اسبق دانشگاه صنعتي شريف و پژوهشكده سياست گذاري شريف با اشاره به اینکه حکمرانی مقوله جدیدی در کشور ماست، اظهار داشتند: امسال سومین کنفرانس حکمرانی در کشور برگزار می شود و دو کنفرانس قبلی نتیجه خوبی را داشته است و مورد استقبال نهادهاي سياست گذار قرار گرفته است. همچنين ايشان افزودند، سومین کنفرانس حکمرانی بر استفاده از جوانان در حاکمیت تأکید دارد و به این موضوع می پردازد که نسل قدیم مدیران و حکمرانان باید به نسل جدید مدیران مشاوره و راهنمایی بدهند و کارهای اجرایی برعهده جوانان باشد. رهبر معظم انقلاب نیز بارها بر لزوم تغییر نسل در حاکمیت و استفاده از جوانان در دستگاه های اجرایی تأکید داشتند.به گفته ايشان، این دانشگاه در استفاده از جوانان در مدیریت بخش های مختلف دانشگاه، نتایج خوبی گرفته و رضایت مندی بالایی از تغییر نسل مدیران دانشگاه کسب کرده است.

   

  دكتر فتوحي فيروزآبادي رييس دانشگاه صنعتي شريف افزود، دانشگاه شريف يك دانشگاه پيشرو در مسائل حكمراني و سياست گذاري است و نگاه خوبي به مباحث ميان رشته اي دارد. در سال گذشته در دانشكده مديريت با همكاري پژوهشكده سياست گذاري شريف، مقطع كارشناسي ارشد رشته سياست گذاري ايجاد گرديد و در اين مقطع پذيرش دانشجو صورت گرفت. همچنين ايشان به برخي از اثربخشي هاي پژوهشكده سياست گذاري در كشور اشاره داشتند. تدوين بسته ي نجات صندوق هاي بازنشستگي، طرح عادلانه سازي يارانه هاي انرژي و اصلاح قانون ماليات بر ارزش افزوده از دستاوردهاي سياستي اين پژوهشكده مي باشد.

   

  در ادامه این نشست خبری، دکتر روستا آزاد رئیس سابق دانشگاه صنعتی شریف با بیان اینکه پس از گذشت ۴۰ سال از انقلاب اسلامی، استفاده از دانش مدیریت در امور جاری کشور روز به روز اهمیت بیشتری می یابد گفت: لازم است از نسل جوان در مدیریت در کنار نسل قدیم استفاده کنیم. رئیس سابق دانشگاه صنعتی شریف ادامه داد: کنفرانس حکمرانی می تواند در تغییر نسل مدیران و همچنین اعمال دانش مدیریت به خصوص در بخش هایی که چالش اساسی داریم مانند محیط زیست، اشتغال و مسائل اجتماعی کمک کرده و نیاز ما به تفکر بیشتر در رفع این چالش ها نسبت به گذشته را برطرف کند. به گفته دکتر روستا آزاد، برخورد مثبتی که حکمرانان کشور نسبت به حضور و استفاده از دستاوردهای این کنفرانس در دو سال گذشته داشته اند، کاملاً مشهود بوده است.

   

  دکتر محمدرضا موحدی معاون پژوهشی دانشگاه صنعتی شریف نیز در ادامه این نشست بیان کرد: یکی از دغدغه های ما تاثیرگذاری بر روند پیشرفت کشور است. دانشگاه نیز که محل تولید فکر است بر روی این موضوع تمرکز کرده و می تواند با تولید فکر و تعامل با مراکز سیاستی به سیاست گذاری کشور کمک کند. به عنوان نمونه، مجمع تشخیص مصلحت نظام با همکاری پژوهشکده سیاستگذاری دانشگاه صنعتیی شریف این هدف را دنبال می کند. وی با تاکید مجدد بر محور اصلی سومین کنفرانُس عنوان نمود که  باید زمینه ورود موثرتر نسل جوان به حوزه حاکمیت کشور را هموار نماییم.

   

  دكتر ملكي رييس پژوهشكده سياست گذاري شريف با اشاره به فاصله ميان اصحاب نظر و اصحاب عمل اظهار كردند در كنفرانس حكمراني و سياست گذاري عمومي تركيب خوبي از اين دو حوزه داريم و اين كنفرانس موجب افزايش تعامل ميان آنها مي باشد. اين كنفرانس درصدد ايجاد ارتباط و گفتگو ميان مجريان و پژوهشگران است. وی گفت: دانشگاهیان سعی می کنند تحلیل ها را بر اساس یافته ها و شواهد نسبت به وضعیت کشور، چالش ها و راه حل ها ارائه دهند، اما همیشه بین بخش اجرایی کشور و دانشگاهیان فاصله بوده و هر کدام از این دو طیف نسبت به هم گلایه دارند که این همایش می تواند این شکاف و فاصله را پر کند.

   

  سومین کنفرانس حکمرانی چهارشنبه و پنج شنبه ۲۵ و ۲۶ دی ماه در محل سالن همایش های صدا و سیما برگزار می شود که تمرکز کنفرانس سوم بر انتقال نسل در حاكميت مي باشد.