سرگی وینوگرادوف

دکتر سرگی وینوگرادوف (Dr. Sergei Vinogradov) (دکترای تخصصی از دانشگاه ایالتی مسکو) در حال حاضر از اساتید مرکز تحقیقاتی CEPMLP دانشگاه داندی (Dundee) اسکاتلند و مدیر برنامه LL.M. این دانشگاه است. او در رشته حقوق بین‌الملل تحصیل کرده است و در موسسه دولت و قانون (Institute of State and Law) آکادمی علوم روسیه فعالیت پژوهشی انجام داده است. وی در سال‌های 1994 تا 1996 به عنوان محقق در موسسه ماکس پلانک (Max-Planck) آلمان به مطالعه حقوق عمومی و بین‌الملل پرداخت و در سال 1996 به عنوان پژوهشگر ارشد وارد مرکز CEPMLP شد.

زمینه تخصصی اصلی او شامل حقوق بین‌الملل محیط زیست، منابع طبیعی و دریا است که در کشور روسیه و کشورهای مشترک المنافع (CIS) تجربه اندوزی کرده است. او یکی از اعضای برگزیده شورای بین‌المللی حقوق محیط زیست است و همچنین عضو کمیته منابع آب انجمن بین‌المللی حقوق و کمیسیون حقوق محیط زیست اتحادیه جهانی حفاظت از محیط زیست بوده است. او یکی از سردبیران مجموعه کتاب‌های قوانین و سیاست‌های ملی و بین‌المللی آب (International and National Water Law and Policy) و قوانین و سیاست‌های آب (Water Law and Policy) است. او به عنوان مشاور حقوقی در برنامه محیط زیست سازمان ملل (UNEP)، کمیسیون اقتصاد اروپای سازمان ملل (UNECE)، سازمان آموزشی، علمی و فرهنگی سازمان ملل (UNESCO)، بانک جهانی و سایر نهادهای بین‌امللی در مذاکره و توافقات بین دولتی زیادی درباره دریای خزر و دریای سیاه، حوضه رودخانه‌های Dniester و Kura و قانون گذاری‌های داخلی روسیه در حوزه آب و محیط زیست مشارکت داشته است.

دوره‌های آموزشی برگزار شده:

  • سیاست‌ها و قوانین محیط زیستی برای منابع طبیعی و انرژی

در این دوره با تمرکز بر یک سری مسائل مشخص، سعی بر شناخت و درک سیاست‌ها و قوانین ملی و بین‌المللی در حوزه محیط زیست و مرتبط با تولید انرژی و مصرف منابع طبیعی می‌شود. به طور مشخص درباره مسائل محیط زیستی مربوط به تولید و انتقال نفت (چه در خشکی و چه در دریا)، فعالیت‌های حفاری، انرژی هسته‌ای شامل تولید اورانیوم غنی شده و ضایعات رادیو اکتیوی آن و نقش سوخت‌های فسیلی در آلودگی هوا و تغییرات اقلیمی بحث می‌شود. در این دوره تمرکز ویژه‌ای بر راه‌حل‌های تنظیم‌گری کشورهای مختلف شده است.

  • حقوق بین‌الملل منابع طبیعی و انرژی

هدف اصلی این دوره ارائه مقدمه‌ای بر مفاهیم اساسی و مسائل مشخص حقوقی و قضایی منابع طبیعی بین‌المللی و مرزی است تا درک صحیحی از سازوکارهای قانونی موجود و روش‌های بین‌المللی مرتبط ایجاد شود.

 حوزه‌های پژوهشی:

ایشان در حال حاضر در حوزه‌های امنیت آب و انرژی، تنظیم‌گری فعالیت‌های نفتی دریایی با تمرکز بر بعد محیط زیستی آن، منابع آب مرزی، زیرساخت‌های انرژی بین مرزی و حفاظت از محیط زیست دریایی مشغول به تحقیق و پژوهش هستند.

پائول کرنی

دکتر پائول کرنی (Paul Cairney) استاد سیاست‌گذاری عمومی گروه تاریخ و سیاست دانشگاه استرلینگ (University of Stirling) اسکاتلند است و با آکادمی علوم اجتماعی نیز همکاری می‌کند. او در علوم سیاسی بریتانیا و سیاست‌گذاری عمومی تخصص دارد و در حال حاضر بر استفاده از نتایج سیاست‌های گذشته بر مطالعات آینده تمرکز کرده است تا راهی به سیاست‌گذاران معرفی کند که بتوانند اهداف گسترده بلندمدت خود را به اهداف مشخص و قابل لمس تغییر دهند. او در سال‌های 2013 تا 2015 از طرف موسسه CCC مشغول بررسی وضعیت سیاستی نهادهای اسکاتلند بود تا عواقب برگزاری رفراندوم استقلال اسکاتلند را ارزیابی کند. این موسسه نقش مهمی در جهت‌دهی به فعالان علمی و دانشگاهی اسکاتلند داشت و سعی کرد شواهد نسبتا بی‌طرفانه‌ای به رای‌دهندگان ارائه دهد.

او در برنامه HORIZON2020 اتحادیه اروپا از سال 2016 تا 2021 مامور شده است بر اساس تجارب و نتایج به دست آمده، دولت‌های مختلف را بررسی کند و چند و چون استفاده از تجربیات شکست و موفقیت هر کشور برای استفاده در حکمرانی کشوری دیگر را تجزیه و تحلیل نماید.

دوره‌های آموزشی برگزار شده:

  • سیاست و سیاست‌گذاری در بریتانیا

در این دوره تصمیمات سیاسی بریتانیا، خروج آن از اتحادیه اروپا و نحوه حکمرانی در این کشورها بررسی می‌شود. جایگاه مسئولان، قدرت تصمیم‌گیری و نظام پاسخگویی آن‌ها واکاوی می‌شود و در پایان یک گزارش سیاستی آماده می‌گردد.

  • فهم سیاست‌گذاری عمومی

در این دوره مفاهیم اساسی در فراگیری سیاست عمومی دوره می‌شود و فضای پیچیده سیاست‌گذاری را به ساختاری ساده و قابل فهم تبدیل می‌کند. در بعضی موارد تنها به اجزای سیستم‌ها پرداخته می‌شود و در برخی نیز سیستم به صورت یک نظام کلی بررسی می‌شود.

  • مقدمه‌ای بر نگارش یادداشت سیاستی

در این دوره محدودیت‌ها و ضوابط ارتباطات سیاسی بحث می‌شود و نحوه خلاصه نویسی و تدوین یک یادداشت سیاستی آموزش داده می‌شود.

حوزه‌های پژوهشی:

ایشان در زمینه تئوری‌های مختلف سیاست‌گذاری، اعمال تئوری‌های نظری در عمل، تجارب سیاستی در کشورهای مختلف، سیاست اسکاتلند و مقایسه نتایج سیاست‌ها در نقاط مختلف بریتانیا به تحقیق و پژوهش مشغول است.

اسکات همپلینگ

اسکات همپلینگ (Scott Hempling) استادیار مرکز حقوق دانشگاه جورج تاون (Georgetown University Law Center) به عنوان یک وکیل مجرب شناخته می‌شود. او در بخش‌های مختلف صنعت، تنظیم‌گری، خدمات و سازمان‌های محیط زیستی به وکالت پرداخته است. او یک مقاله معتبر با عنوان "تنظیم‌گری عملکرد خدمات رفاهی عمومی" ( Regulating Public Utility Performance:  The Law of Market Structure, Pricing and Jurisdiction) در سال 2013 منتشر کرده است. او در زمینه تنظیم‌گری انرژی، برق، خدمات عمومی، شکل گیری بازارهای انحصاری، برنامه‌های حمل و نقل و انرژی‌های تجدیدپذیر فعالیت داشته است. همچنین از سال 2006 تا 2011 مدیر اجرایی موسسه ملی تحقیقات تنظیم‌گری بوده است.

دوره‌های آموزشی برگزار شده:

  • قانون خدمات عمومی Public utility law
  • امور قضایی تنظیم‌گری Regulatory litigation

کتاب‌های تالیف شده:

  • تنظیم‌گری عملکرد خدمات رفاهی عمومی Regulating Public Utility Performance
  • ریاست یا رهبری؟ Preside or Lead?

حوزه‌های پژوهشی:

او در زمینه‌های خدمات رفاهی سنتی در یک نظام غیرسنتی، برنامه‌ریزی برای منابع محل اختلاف، رقابت خرده فروشی، تعرفه انرژی‌های تجدیدپذیر، معیارهای سنجش عملکرد، سیاست‌های تنظیم‌گری و تنظیم‌گری چالش‌های درونی به تحقیق و پژوهش مشغول است.